Katolicka Szkoła Podstawowa

W NOWEJ SOLI IM. ŚW. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ

DNI RATOWNICTWA

W ramach Dni Ratownictwa w naszej szkole uczniowie wszystkich klas mieli możliwość zapoznania się z różnymi formami pomocy. Klasy 1-2 wybrały się do remizy strażackiej, gdzie bliżej poznały obowiązki strażaków oraz sprzęt z jakim na co dzień pracują strażacy.

Klasy 4-6 wzięły udział w spotkaniu z Panem Michałem Pietrzakiem, ratownikiem WOPR. Pan Michał opowiedział o swojej pracy, sprzęcie wykorzystywanym podczas akcji ratowniczych na wodzie oraz jak być bezpiecznym w wodzie. Ponadto uczniowie dowiedzieli się jak reagować w przypadku gdy widzimy osobę tonącą lub taką pod którą załamał się lód, jak wzywać pomocy i zadbać wtedy też o swoje bezpieczeństwo.

Klasa 3 zaprosiła do siebie pana Sebastiana Stoparczyka, który przeprowadził z nimi kurs pierwszej pomocy. Nasi trzecioklasiści mogli spróbować swoich sił ratując fantoma. Klasy 7-8, podobnie jak klasa 3 miały możliwość nauki pierwszej pomocy pod okiem Pana Stoparczyka oraz przedstawicielek Koła PCK. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy i trenowali resuscytację krążeniowo-oddechową.

Ostatnim spotkaniem w tych dniach było spotkanie klas 5-8 z panem Tomaszem Stolarkiem, żołnierzem, ratownikiem pola walki. W czasie bardzo ciekawego spotkania zobaczyliśmy sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy do ratowania życia podczas akcji, mogliśmy zobaczyć nagrania i zdjęcia z Afganistanu z akcji ratowniczych i miejsc związanych z udzielaniem pomocy w bazach wojskowych. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda udzielanie pomocy pod ostrzałem i jak wygląda życie i praca żołnierzy ratowników.

Mamy nadzieję że wszystkie te spotkania uwrażliwiły nasze dzieci na drugiego człowieka. I chociaż nie są jeszcze pełnoletni i często niewystarczająco silni fizycznie to w chwili zetknięcia się z osobą potrzebująca będą umieli na miarę swoich możliwości zareagować i nieść pomoc. Stać się prawdziwym ratownikiem, kimś kto nie jest obojętny.

 

Jadłodzielnia

Imieniny


Dziś: Romany, Damiana
Jutro: Macieja, Marka
Rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść?
(J 6,67)

certyfikat

certyfikat

logo-II-TF

pije mleko swiat podbije

owoce w szkole rgb